2018 Honda Civic Fiyat Listesi, Yakıt Tüketimi, Özellikleri

  • 21 Şubat 2018
  • 112 kez görüntülendi.
2018 Honda Civic Fiyat Listesi, Yakıt Tüketimi, Özellikleri

Markanın geçmişten günümüze en çok satan ve kült modeller sıralamasında sınıf itibari ile zirvedeki yerini kaybetmeyen Civic, bilindiği üzere 2016 yılında geçirdiği büyük çaplı makyaj operasyonu ile yepyeni bir yüze kavuştu. Alman otomobilleri başta olmak üzere pek çok marka nesil geçişlerini ufak dokunuşlarla geçiştirirken Honda bu dönemde cesur bir atılım yaparak sıfırdan bir Civic meydana getirdi diyebiliriz. Değişim sonrasın da Civic, etkileyici bir dış yapıya kavuşmasının yanı sıra 103 mm boydan, 23mm de dingil mesafesinden uzunluk kazanırken 16 mm yere daha yakın hale konumlandırıldı. Bu sayede iç hacimden kazanım sağlanırken dinamik görünümden de feragat edilmemiş olundu. Ayrıca Yeni Civic yaşam ortamında sunduğunu ferahlık ve malzeme kalitesi ile hem rakiplerini hem de geleneksel Honda anlayışını geride bırakarak çıtayı bir hayli yukarılara taşımayı başardı.

2018 Honda Civic Teknik Özellikleri

Geçtiğimiz iki yıl içerisinde ülkemizde 12 bin adedinin üzerinde satışa ulaşan Civic, C segmenti sedan sıralamasında 4. sıraya adını yazdırarak Jetta, Octavia ve CLA gibi güçlü rakipleri geride bırakmayı başardı. 2018 yılı için satış hedeflerini büyüten Honda, gerek motor gerekse de şanzıman yönünde değişimlere giderek pazar alanını genişletmek için çalışmalara başladı.

Emisyon değerlerinden ve yeni geliştirilen düşük tüketime sahip benzinli motor seçeneklerinden dolayı dizel motor prestijini yitirmektedir. Hatta son basın açıklamasında Volvo artık dizel motora yapmayacağını açıklamıştı. Fakat Honda, ülkemizde Şubat ayının sonunda satışına başlayacağı 1.6 dizel motor seçeneği için ciddi bir uğraş göstererek hem emisyon oranında hem de yakıt sarfiyatı alanında önemli iyileştirmeler yaparak global piyasadan aykırı bir yol izlemeyi tercih etti. Öyle ki model yeni versiyonu ile karma tüketim ortalamasında 3.4 litre/100 km gibi iddialı bir değere ulaştı. Üstelik bu değerler eskiden olduğu gibi yapay ortamlarda değil doğal koşullarda yapılan testlerin sonucudur. Fakat ülkemiz trafik ve yol şartları düşünüldüğünde değerlerin bu kadar iyimser olmayacağını ve en az 1 litre daha artacağını düşünmekteyim.

Peki 2018 Honda Civic Dizel versiyonu ile kullanıcıları neler bekliyor? Birincisi yeni geliştirilen motor son derece sessiz çalışmaktadır. Ayrıca Honda mühendisleri yalıtıma da bir hayli önem verdikleri görülmektedir. 2 bin devir bandı aşılmadığı sürece aracın dizel mi yoksa benzinli mi olduğunu anlamak son derece güç. Öte yandan yeni versiyon ile CVT şanzımana da veda ediliyor. Şuan için ülkemize gelen modellerde sadece düz vites seçeneği sunulmaktadır.  Bu seçenek incelendiğinde geçiş aralıklarının kısa olduğunu ve Civic genlerine yakışan seçim olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca lansmanda edinilen bilgiye göre Temmuz ayı itibari ile 9 ileri ZF seçeneğinin de ülkemize geleceği belirtilmektedir. Şuan için net bir açıklama olmamasına rağmen 0-100 km/saat değeri 10.5 saniye olan 2018 Honda Civic Dizel, ZF ile 9 saniye civarında bir değere kavuşacağı ön görülmektedir.

2018 Honda Civic Fiyatları

Şubat ayı itibari ile fiyatlara bakıldığında 1.6 Benzin 91.090 TL, 1.6 Benzin/LPG 96.840 TL ve 1.5 RS Benzin 123.950 TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunulmaktadır. Alınan paket ve opsiyonlara göre fiyatlar artı yönde değişkenlik göstermektedir.

Aileye yeni eklenen Honda Civic Dizel’in fiyatı ise Şubat ayının son haftası açıklanacaktır. Fakat yaptırdığımız araştırmalar sonucunda başlangıç seviyesi olarak 120.000 TL gibi bir liste fiyatı ile karşılaşacağımızı tahmin etmekteyiz. Ayrıca Temmuz ayında gelecek olan ZF şanzımanlı versiyonların da fiyata 10 bin lira civarında bir değer yükleyeceği tahminlerimiz arasındadır.

2018 Honda Civic Göçük Problemi

Geçtiğimiz yıl itibari ile yaşanmaya başlanan göçük sıkıntısından dolayı Civic satışları kötü etkilendi. Honda yetkilileri durumu değerlendirerek bir basın bildirisi yayınladılar. Bildiri de bahsi geçen seri üzerinde zorlu koşullarda bir takım deneyler yapıldığı ve hiçbir deney aracında bu gibi bir soruna rastlanmadığı belirtildi. Sorunun üretim kaynaklı olabileceğini kabul eden yetkililer, çıkış kaynağının tam olarak saptanamadığını da eklediler.  Ayrıca bildiride, satışı tamamlanan 25 bin araçtan sadece 200 adedinde şikayet söz konusu olduğunu ve durumun “istisna” olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Oluşan göçükler garanti kapsamına alınmasa da iyi niyet garantisi tarafından karşılanacağı ve yeni üretimler için bu konuda daha hassas davranacaklarını da belirttiler.

Durum objektif olarak değerlendirildiğinde markanın tutumuna hak verilebilir. Sorun her ne kadar da yanlış aksedilse de aracın iskeletinde değil, sadece sacında üzerinde beliren çökmelerden ibaret olduğunu görülmektedir. Bu çökmeler servis tarafından hiçbir boya yada değişim işlemi olmaksızın köpük sıkılarak ücretsiz olarak giderilmektedir. Yine de sıfır kilometre bir araçta bu tip sorunlar can sıkıcı olduğundan dolayı tarafsız olduğumu belirtmek isterim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ