2018 Renault Megane Fiyat Listesi, Yakıt Tüketimi, Özellikleri

  • 01 Ocak 2018
  • 691 kez görüntülendi.
2018 Renault Megane Fiyat Listesi, Yakıt Tüketimi, Özellikleri
Renualt Megane Yakıt Tüketimi

Megane Yakıt Tüketimi

Son dönemlerde Türkiye’nin en çok merak ettiği modellerden birisi olan 2018 Renault Megane Sedan. Bugün siz değerli Otomobil Test sitesi takipçileri için kanlı canlı olarak inceleyeceğiz. Hadi gelin başlayalım.

İlk önce Megane Sedan Dış Tasarımından Başlayalım. Ön taraftan baktığımızda Megan HP kardeşi ile aynı yüze sahip olduğunu görüyoruz. Ön tarafta hiç kuşkusuz göze çarpan en büyük detay

Renault firmasının bir hayli büyüyen logosu şahsen artık eleştirilebilecek bir safaya gelmiş bulunuyor. Ön tarafta rahatsız edici büyüklükteki bu logo daha güzel ve estetik bir görünüme kavuşturulması gerekiyor. Talisman ile başlayan bu furya Koleos ile devam etti. Megane ailesin dede bu şekilde devam ediyor. Markanın imzalasan bir diğer yanı ise ön tarafta bulunan C harfi şeklinde LED gündüz farlarının bulunduğu aydınlatma grubu markanın artık imzası haline gelmiş bulunuyor. İlk başlarda göze hitap etmeyen aydınlatma gurubu zamanla çekici bir görünüm kattığı ve o kadarda fena olmadığını düşünmeme sebebiyet veriyor.

Yeni Renualt Megane Yakıt Tüketimi Nasıl?

Renualt motorları deyim yerinde ise yakıt içmiyor sadece kokluyor. Şuan için markanın motorları Mercedes marka araçlarında kullanılmakta. Mercedes gibi köklü bir firmanın özellikle böyle bir motoru tercih etmesinde bir çok sebep vardır. En önemli etkenlerden birisi yakıt ekonomisi ve uzun ömürlü motor ömrü. Taksilerin genellikle Renualt marka araçları seçmesindeki asıl ve temel neden 700.000 – 800.000 bin km yapan bu motorlar yakıt ekonomisi konusunda çok iyiler. Şimdi gel gelelim Megane 1.5 DCİ EDC yakıt tüketimi konusuna. Şehir içi katalog değerlerinde 3.8 litre yazan değer gerçekte 4.5 ile 5 litre arasında değişmekte. Şehirler arası yollarda ise bu değer 4.2 litre değerlerine kadar inmeyi başarıyor. Biraz sert kullanımlarda 6 ile 7 litre yakan aracımızda 1 depo yakıt ile 1000 km yol yapmak hayal değil.

Megane mi? Focus mu?

Megane mi? Focus mu?

Megane Sedan yan profilden bakıldığı zaman Hp kardeşi ile aynı çizgileri taşıdığını görüyoruz. Fakat ufak tefek farklarda yok değil. Bagaj kapağına uzanan çizgiler arkaya yaklaştıkça sedan bir otomobil olduğunu hissettiriyor. Megane Sedan en önemli özelliklerinden birisi olan Dingil mesafesi 2.71 metre yani bu rakam kompakt sedan sınıfındaki rakipleri arasında çok ciddi bir değer.

Megane Dingil mesafesi konusunda rakip tanımayan aracımız bu dingil uzunluğu ile sınıfının en büyüğü olma özelliği taşıyor. Peki bu Dingil mesafesi nedir? sorusunu sorarsanız. Eski kasası olan Fluence’den daha büyük ve geniş bir arka oturum imkanı sağladığını gösteriyor. Arka tarafına geçtiğiniz zaman bu dingil mesafesi size ciddi oradan büyüyen bir diz mesafesi imkanı sunuyor. Arka tarafta iki tane yetişkinin rahatlıkla oturabileceği bir alan sizi karşılıyor. Orta tarafta oturacak olan yolcu için ise sağ ve sol tarafınızdaki koltuklardan biraz daha yüksek fakat boyu 1.80 cm ve üzeri

olmayan kişiler için çokta sorun olmayacak bir oturum imkanı sağlıyor. Arabanın ön tarafında Megan HP ile olan benzerlik arka tarafında yüzünü değiştiriyor. Renault Talisman modelinin neredeyse aynısı olan arka stop lambaları ile araba çok ciddi bir uyum sağlamış bulunuyor. Bana sorarsanız eğer birer bir Talisman’dan alınmış ve Megane Sedan kopyalanmış durumda. Arka tarafta bunu görmek çok net mümkün.

Megane Bagaj Hacmi

Megane Bagaj Hacmi

PEKİ YENİ RENUALT MEGANE SEDAN BAGAJ HACMİ KAÇ LİTRE?

Zevkler renkler asla tartışılmaz ama hem fikir olabileceğimiz ortak nokta bu araç kesinlikle Fluence’den daha yakışıklı ve sportif bir görünüme hakim. Dinamik yüz hatları ve genişletilmiş iç hacim çok güzel bir uyum yakalamış durumda. Eğer kompakt sınıfında bir sedan alıyor iseniz büyük ihtimal sizi en çok ilgilendiren konulardan birisi hiç şüphesiz arabanın bagajı olacaktır. Biliyorsunuz Fluence’de bagaj hacmi 530 litre idi. Megane Sedan bagaj hacmi konusunda yaptığı iyileştirme sonucu bagaj hacmi 20 litre daha büyümüş durumda. Megane Sedan 550 litrelik bagaj hacmi sayesinde geniş bir bagaj hacmi sunuyor. Bagaj konusunda yaşayacağınız en büyük sorun ise maalesef aracın dışında bagajı açabileceğiniz bir kol veya düğme bulunmuyor. Bagajı açmak için ya sürücü koltuğunun yanında bulunan düğme yardımı ile veya ek opsiyon olarak alacağınız akıllı bagaj açma sistemi sayesinde bu sorunu çözmek mümkün tabi bunun içinde bir takım ücret ödemeniz gerekiyor.

MEGANE SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ VE İÇ MEKAN TASARIMI

Aracın iç tarafında bulunan ve göze ilk çarpan detay 8.7 inçlik devasa bir büyüklüğe sahip olan multimedya sistemi göze çarpıyor. Bu ekranın standart olduğunu zannetmeyin. Çünkü en üst donanım seviyesi olan modelinde dahi 7 inç boyutunda bir ekran ile geliyor. 8.7 inçlik ekranı almak için ekstra bir bedel ödemeniz gerekiyor. Şahsi kanaatimce bu ekranın çok fazla albenisinin olmadığı yönünde. Bir eleştiride bulunmak gerekir ise R-LİNK 2 yazılımı ile karşımıza çıkan multimedya sistemini çok başarılı bulmadığımı özellikle belirtmemiz gerekiyor. Yavaş ve ağır çalışan yazılımı bu arabaya yakışmıyor. İç taraftaki gösterge kadranları dijital ve kişiselleştirme imkanı size sunuyor. Farklı temalar içinde zevkinize uygun olanı seçip kullanabiliyorsunuz. Küçük eşya gözleri konusunda aracımız hiç fena değil.

Aracımızın vites kutusunun ön tarafında büyükçe bir alan var. Vitesin arkasında ise sürgülü kolçağın altında büyük saklama alanı ve 2 adet bardaklık yer bulunuyor. İç tarafta şaşırtan bir diğer kısım ise torpidonun son derece büyük ve geniş olması kullanış yönünde kullanıcısına büyük alan sağlıyor. Üst kısımlarda son derece yumsak kullanılan plastikler alt taraflara inildiğinde yerini sert plastiğe bırakıyor.

Megane Full

RENAULT MEGANE 1.5 DCİ EDC ŞANZIMAN NASIL?

Renault  Megane 1.5 DCİ EDC şanzıman ile karşımıza çıkıyor. Megane 130 beygir olan modelini ister manuel ister otomatik şanzıman ile alabiliyorsunuz. Son derece sarsıntısız ve konforlu vites geçişlerine sahip olan otomatik şanzıman ile araba çok iyi şekilde adapte olmuş duruyor.

Editörün notu : Arabanın neredeyse bütün detaylarını yazdık. Fakat biraz eleştirisel davranmak, sevmediğim özellikleri paylaşmam gerekir ise en başta multi medya sistemindeki düşük kontrast oranı ve yavaş hareketler bu arabaya hiç ama hiç yakışmamış.

Yazılımın acilen Update olması gerekiyor. Aksi taktirde multi medya sistemi tam anlamı ile vasat. Bunun haricinde konuda değindiğim aracın arka bagaj bölümünden çıkartılan bagaj açma düğmesinin olmayışı büyük bir ayıp. Sizi yeni nesil bagaj açma sistemini almaya zorlayan opsiyon için Renault firmasının böyle bir yola başvurmuş olması şahsen düşündürücü. Son olarak toparlamam gerekir ise bu araç bir Fluence asla değil. 5 gömlek daha büyük olan Yeni kasa 2018 Renault Megane gerçekten çok şık dinamikleri olan çok kaliteli bir araba olmuş. Eski kasasının yakınında geçmeyeceği aracımız son derece geniş, ferah ve kullanışlı. Anlaşılan Fluence’de sağladığı başarıyı bu araba ile devam ettirecek olan Renault  markası güzel bir iş çıkarmış.

Megane Sedan fiyat listesini yazmadan önce kısa bir not eklemek istiyorum. Joy 1.6 115 beygir olanı 6 ay önce almak isteseniz 62 bin tl’den başlayan bir fiyat aralığı bulunuyordu. Fakat maalesef yeni zamlanan fiyatlar, ÖTV, KDV tutarı ile birlikte bu fiyat 84.900 Tl rakamına ulaşmış bulunuyor. Üzülerek belirtmeliyim 2018 model alacağınız araçlar en az 20.000 bin tl zamlanmış durumda. Megane fiyatının bu denli zamlanmasından sonra ikinci el modellerine ilgi bir hayli artmış gözüküyor.

Megane mi? Astra mı?

PEKİ MEGANE Mİ FLUENCE Mİ? VEYA MEGANE Mİ ASTRA MI? MEGANE Mİ? FOCUS MU?

Bu sorular kişiden kişiye göre değişir. Veya zevkler renkler tartışılmaz ama. Muhakkak bir aracın diğer araca göre bir artısı, eksisi olacaktır. En basitinden Megane mi? Fluence mi? Sorusuna Teknoloji, Yeni kasa avantajı ve üretiminin durdurulmasından dolayı kesinlikle Fluence tercihi düşünülmemelidir. Megane tercihi çok daha doğru bir seçim olacaktır.

Peki Megane mi ? Astra mı sorusuna gelecek olursak. Daha yeni teknoloji, yakıt verimliliği, ikinci el pazarı ve ucuz parça maliyeti isteyenler için tabi yine tercihimiz Megane’dan yana olacak.

Ancak konfor, güvenlik, performans konusunda tutucu olanlar için Opel Astra daha iyi bir tercih olacaktır.

Megane aracı genel itibari ile mümessil ve firma arabası olarak kullanıldığının unutulmaması gerekiyor.

Megane mi ? Focus mu? çok sorulan soruların arasında yer alıyor. Bu soruya kısaca cevap vermek gerekir ise. Yakıt ekonomisi alanında Megane, Güvenlik ve Sağlamlık konusunda Focus daha ağır bastığını altını çizerek belirtiyorum. Ancak Focus’un otomatik vites geçişlerinin çok beğenilmediğini EDC şanzımanın bu konuda bir tık daha ileride olduğuda unutulmaması gerekiyor.

2018 Renualt Megane Sedan Güncel Fiyat Listesi Bu Şekilde

Joy 1.6 16V 115 bg 76.450 TL 84.900 TL
Joy 1.5 dCi 90 bg 111.600 TL 117.000 TL
Joy 1.5 dCi EDC 110 bg 120.300 TL 125.000 TL
Touch 1.2 Tce 130 bg 104.300 TL –
Touch 1.2 Tce EDC 130 bg 111.800 TL 123.000 TL
Touch 1.5 dCi 110 bg 117.600 TL 125.000 TL
Touch 1.5 dCi EDC 110 bg 133.250 TL 141.300 TL
Icon 1.2 Tce EDC 130 bg 121.050 TL 141.300 TL
Icon 1.5 dCi 110 bg 135.050 TL 143.300 TL
Icon 1.5 dCi EDC 110 bg 140.200 TL 151.300 TL
Icon 1.6 dCi 130 bg 138.800 TL

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ali dedi ki:

    2017 – 16 modellerden ne farkı var?

    1. admin dedi ki:

      Ali bey model yılı dışında hiç bir fark yok. 17 lerin 2-3 bin lirası daha fazla olmasının asıl ve temel sebebi bu. Yoksa donanımsal olarak her şey aynı. Şunu söylemeden geçmeyelim. Aracın yapılan duba testlerini incelerseniz yola tutunma konusunda Renault çığır açmışa benziyor. A3 rakibinden daha yüksek puan alıyor. Yakıt ekonomisi konusunda ise sınıfının lideri.

BİR YORUM YAZ