Araç Kliması Isıtmıyor Neden?

 • 30 Ekim 2017
 • 391 kez görüntülendi.
Araç Kliması Isıtmıyor Neden?

Birbirinden değerli otomobiltest.com okuyucularımız; sizin bu aylarda çok fazla rastlayacağınız soğuk kış aylarında olmasa olmazlarınızdan olan kalorifer arızaları hakkında sizlere bilgi vereceğim. Araç, araba arızaları konusunda sizlere deneyimlerimizi gün ve gün paylaşmaya devam ediyoruz.

Bugünkü yazımız malumunuz havaların iyice soğuması ile beraber doğan kalorifer, klima ısıtmaması nedenleri ve çözümleri hakkında bilgi vereceğiz.

Soğuk kış günlerinde otomobil kullanıcılarının genellikle şikayetlerinin başında gelen “araç kliması ısıtmıyor neden?, kalorifer ısıtmıyor neden acaba“ sorununa çözüm bulmaya çalışacağız. Ancak bu konuda bilinmesi gereken bir şey var ki buda bunun birden fazla sebebini olabilir oluşu.

ARABAMIN KLİMASI, KALORİFERİ NEDEN ISITMIYOR ACABA İŞTE CEVABI?

 • İlk kontrol etmemiz gereken husus klima ve kalorifer sistemimiz dijital göstergelerinin sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışmadığı. Eğer fonksiyonların altında bulunan ışık yanmıyor ise yetkili servis, oto Sanayi’de iyi bir elektrikçi ustasını yolunu tutmak en iyi çözüm olacaktır.
 • Tuş takımına elektrik gelmiyor olması soğuk ve sıcak hava kanallarının kapakçıklarının hareketsiz kalması hava üflemesinin engelleyecektir.
 • Klima sisteminin manuel olması durumunda ise üfleçlerin yan tarafında bulunan iklimlendirme tuşunun doğru yerde olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Kırmızı taraftaki üfleç sıcak hava Mavi taraftaki üflecin soğuk hava üflediğini bilmemiz gerekiyor. Ancak Kırmızı tarafta olmasına rağmen sıcak hava gelmiyor ise büyük ihtimal ile bu iklimlendirme butonun arkasındaki halat düzeneğinde bir sorun vardır.Ve sıcak kapakçığının aksamında arıza ve kablosu kopmuştur.
 • Araç kaloriferiniz eğer ne sıcak nede soğuk üfleme yapıyor ise buda Kalorifer peteklerinin tıkalı olduğunun işaretidir. Bu tür sıkıntılarda oto sanayi servislerinde kalorifer petek temizliği yaptırmanız bu sorunun çözümüne kavuşmasına sağlayacaktır.
araba klima arızaları sorunları

kalorifer ısıtmıyor

Son bir ekleme yapmamız gerekir ise eğer aracınız düşük hızda klima üflemiyor yüksek hızlarda klima ısıtıyor ise bu araç klima termostatının arızalı olduğunun işaretidir. Bu sorunu iyi bir usta yardımı ile çözebilirsiniz. Çeşitli şekilde sorunlarınız olursa lütfen yorum kısmından bizlere iletiniz.

Araç Kliması Soğutmuyor Neden? Klima Arızaları Nedenleri?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. sercan dedi ki:

  Meraba bende 2006 1.5 admira var .. Kolorifer soguk ufluyor petek yeni tesisat doğru tuslarda yada hava yon degistiricilerde sıkıntı yok motor hararet yapmıyor.. Hararet Ibresi 10 dk sonra ortada sabit. termostat değişti.suyu eksik degil. Birularda tikaniklik yok.hepsine bakıldı ama cozebilen bir usta olmadi . su blokta dönuyor ama bloktan çıkıp kalorifer petegine giden hortuma su gelmiyor .. Sebebi nedir acaba teşekkürler..

  1. admin dedi ki:

   Sercan bey peki hiç klima gazını kontrol ettirdiniz mi? Sizinde bahsettiğiniz gibi peteğe gelen hortuma eğer su gelmiyor ise bir yerde kaçak vardır ve bu yüzden sıcak üflemiyor olabilir. Tavsiyemiz Hyundai yetkili teknik servise gitmeniz yönünde. Servisteki ustalar bu tür sorunlarla daha fazla ve sık karşı karşıya geliyorlar daha kolay çözeceklerini tahmin ediyoruz.

BİR YORUM YAZ