Araç Kliması Soğutmuyor Neden? Klima Arızaları Nedenleri?

  • 31 Ekim 2017
  • 242 kez görüntülendi.
Araç Kliması Soğutmuyor Neden? Klima Arızaları Nedenleri?

İyi günler sayın otomobiltest.com sitesi okuyucuları; sizlere her geçen gün daha iyi hizmet verebilmek adına araç-araba arızaları, arıza nedenleri ve çözümleri hususunda sizleri sürekli bilgilendirmeye yeni yeni şeyler paylaşmaya çalışıyoruz. Bugün size çok daha önemli konulardan birisi olan arabalardaki klima arızaları, araba klima arızası nedenleri ve bu sorunları nasıl çözebileceğimiz konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

ARABANIN KLİMASI SOĞUTMUYOR NEDEN?

Eğer sizde aracım kliması soğutmuyor diyorsanız? İşte tam adresine geldiniz… Aracın klimasının soğutmama sebepleri başında  en temeli klima gazının bittiğinin veya eksildiğinin göstergesidir.

ARAÇ KLİMA GAZI DOLUMU NASIL? NE KADAR?

Sıcak ve bunaltıcı yaz aylarının hiç şüphesiz vazgeçilmezleri arasında ilk sırada Klimalar gelir. Araca bindiniz ve yapacağınız ilk şey klimayı çalıştırmak olacak tabi bu klima soğuk üflüyor ise yani arızalı değil ise. Yaz aylarında daha çok şikayetlerin artığı bu dönemde can sıkıcı olabilir. Fakat bu arızanın tespiti ve onarılması çok kolaydır. Tüm kış boyunca kullanılmayan klima sistemindeki gazın yoğunlaşması bu arızaya sebebiyet vermektedir. Karşılaşacağınız bu tür bir klima arızasında çözüm ise bir oto sanayi ustası veya yetkili teknik servise gidip klima gazını değiştirmek olacaktır. Ortalama olarak size maliyet olarak klima gazı değişim ücreti 50 ile 90 lira arasında olacak arabanın marka modeline göre değişiklik gösterebilmektedir.

Klima arızalarında oluşabilecek diğer sorunlardan bir diğeri ise klima hortumunda zamanla oluşabilecek delik, korozyon ve benzeri oksitlenme sonucu hortumun delinmesi gibi kaçak durumlarıdır. Klima sisteminde oluşabilecek kaçak gazın basınç değerinin düşmesine sebebiyet verecek ve yeterli derece soğutma yapılmamasına neden verecek, iyi performans alamamanıza neden olacaktır. Bunun kontrolünü bir usta tarafından kaçak test gazı basılır ve bir süre bu gazın seviyesi usta tarafından izlenir. Bu işlem için genellikle para istenilmez. Ama bu işlem klima gazı dolumu işleminden daha maliyetli ve işcilik bir iş olduğundan kaçak durumunda. Hortumların değişimi için 80 ila 150 lira arasında ücret talep edilir.

Bir diğer konumuz olan Araç Kliması Isıtmıyor Neden? konusunu okumanızı tavsiye ediyorum.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ