Aracımın Bakımını Yetkili Serviste Mi Yoksa Özel Serviste Mi Yaptırmalıyım?

  • 25 Şubat 2018
  • 51 kez görüntülendi.
Aracımın Bakımını Yetkili Serviste Mi Yoksa Özel Serviste Mi Yaptırmalıyım?

Belirli periyotlarla yapılan araç bakımının ne kadar önemli olduğu araç sahipleri tarafından iyi bilinir. Bu bakım süreçlerinde aracımızı güvenli ellere teslim etmek isteriz. Bu aşamada “özel servis mi yoksa yetkili servis mi?” sorusu devreye giriyor. Elbette sorunun ilk yanıtı pek çok nedeniyle birlikte “yetkili servis tercih edilmeli” olacaktır. Neden yetkili servis? Bu soruya yanıt verirken ülkemizde bulunan binlerce özel servis işletmesine de haksızlık etmemeye çalışmalıyız.

Yetkili servisin belki tek handikabı ücret farkı oluşturmasıdır. Bir özel servisle karşılaştırıldığında yetkili servisin benzer hizmetleri neredeyse iki katına yaklaşan ücretlendirmelerle verdiğini görmek mümkün. Bir sorunda yetkili servislerde randevu ile sıra almak durumunda oluşunuzdur. Sayıları oldukça az olan yetkili servisler oldukça yoğun çalışmaktadır.

Neden Yetkili Servis?

Yetkili servisler için başka bir olumsuzluk saymak mümkün değildir. Olumlu yönleri sıralayacak olursak;

-Yetkili serviste kesinlikle işinin uzmanı personel çalışır. Firma uzmanlığını teyit ettiği personeli ayrıca kendi sistemi içinde yeniden eğitime tabi tutar. Yani yetkili serviste aracınıza deneyimsiz, yetersiz tek bir el değmeyecek. Özel servis merkezlerinin hepsinin aynı standart garantiyi veremeyeceği aşikârdır.

Özel servis garantiyi bozar mı? Belki çok basit uygulamaların dışında garanti kapsamındaki araca yetkili olduğu teyit edilmemiş ellerin değmemesi gerekmektedir. Olası sorunlar çözülemediği takdirde özel servisten çıktığınızda araç firması garanti kapsamını reddedebilir. Aracınızın garanti kapsamı süresi dolsa bile yetkili serviste gerçekleştirilecek parçaların da garantisi vardır. Yani aracınızda herhangi bir parça değiştirildiğinde yeni parçanın belli bir süre garantisi var demektir.

-Aracınızın garanti süresi dolduğunda bile, eğer geçen süre zarfında hep yetkili servisi kullandıysanız, garanti kapsamı dışına çıkmış olmanıza rağmen arıza yapan aracınızın durumu incelenerek iyi niyet garantisi kapsamında yetkili serviste onarılabiliyor.

-Yetkili serviste kesinlikle yan sanayi ya da ikinci el parça kullanılma ihtimali yoktur. Oysa özel serviste bunu denetleyemezsiniz. Bütün uygulamalar yüksek kalite standardında gerçekleştirilmek zorundadır. Aynı standardı her özel serviste bulmanız mümkün değildir.

-Yetkili sevişte araç periyodik bakımı çok ince detaylara kadar yapılmaktadır. Araç kaputundaki kılcal zedelenmelerden yürüyen aksamın her ayrıntısı titizlikle gözden geçirilir. Henüz sorun haline bile gelmemiş pek çok aksaklık en baştan giderilebilir. Periyodik bakımda değiştirilmesi gereken hava filtresi, yakıt filtresi, yağ filtresi, polen filtresi, motor yağı gibi parça ve giderler yetkili serviste garantili birinci sınıf malzemeler kullanılarak gerçekleştirilir. Yine her özel servis aynı garantiyi verememektedir.

Kaskoda yetkili servis mi özel servis mi?

-Herhangi bir kaza ya da hasar halinde kasko sigortanızı yaptırdığınız şirket sizi kısıtlamayacaktır. Ancak siz yetkili servisi tercih ederek aracınızın onarımını standart ölçülerde sağlayabilirsiniz. Özel servis elinin rahatlığıyla ister istemez ekonomik düşünecek en az maliyetle onarım işlemini tamamlamayı tercih edecektir. Yetkili servisin böyle bir toleransı yoktur. Yapılan işlemin maliyeti malzeme nitelikleri değiştirilerek düşürülemez.

En başta belirtildiği üzere yetkili servislerin tüm bu artıları sayılmakla beraber, son derece başarılı özel servis işletmeleri de bulunmaktadır. Bu işletmeler çok değerli ustalarla çalışmakta ve müşteri memnuniyetini en az yetkili servisler kadar ön planda tutmaktadırlar. Her halükarda eğer çok iyi tanıdığınız ve işine güvendiğiniz bir özel servis sistemi elinizin altında yoksa aracınızı yetkili servisin güvenilir ellerine teslim etmeyi düşünmelisiniz. Bir miktar ekonomik olduğu düşüncesi ile tercih edeceğiniz tanımadığınız bir özel servis sisteminin hüsran oluşturma ihtimali her zaman vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ