BMW X2 xDrive 20d Fiyat Listesi, Yakıt Tüketimi, Özellikleri

  • 19 Nisan 2018
  • 38 kez görüntülendi.
BMW X2 xDrive 20d Fiyat Listesi, Yakıt Tüketimi, Özellikleri

BMW X2 xDrive 20d İnceleme

 

BMW X serisine yeni katılan X2, Premium sınıfında SUV isteyen müşterileri için bu ay satışa çıkartıyor. Diğer modellere göre daha az özellik için daha fazla para ödemek kulağınıza enteresan gelse de birçok otomobil sever bu aracı büyük bir sabırsızlıkla bekliyor. Örneğin Coupe otomobilleri bir düşünün, aynı altyapıyı kullanan Sedan ya da hatchback kardeşlerine oranla pratik kullanım gibi alanlarda büyük tavizleri de beraberinde getiriyor. Kullanıcılarına sundukları tarz ve prestij ile bunu bazı zamanlarda unutturmayı iyi biliyorlar.

BMW’de çok azı için fazla ödeten araçları özellikle SUV sınıfında tercih ediyor. 2008 senesinde yollara çıkan ilk X6 ile SUV- Coupe ifadesini hayatımıza sokmuştur. Bu modelin elde ettiği başarı ile yalnızca bir alt sınıfta bulunan X4’ün önünü açmakla yetinmedi, başka üreticileri de bu tarza teşvik etti. X4 ve X6 ile BMW’nin elde etmiş olduğu başarıların ardından, artık sırada daha fazla ulaşılabilir bir SUV-Couper var oda X2’dir. X ailesinin giriş modeli X1 ile aynı kategoriyi paylaşan X2, dizayn anlamında kendi yolunu çizen bir modeldir. BMW’nin marka imzası olan ön ızgara, X2’de en değişik yorumlarından biri ile karşımıza çıkıyor. Dahası kalın C çubuğuna bütünleşmesi sağlanan ve bir zamanlar BMW’nin Coupe modellerini simgeleyen marka logosu, otomobilin tarz olmasında önemli detaylar arasında bulunuyor.

 

Kalın C Sütunu

Araçta yer alan kalın C sütunu, 2 egzoz çıkışı ve yatay genişlik algısının yaratılmasını sağlamış. 2670 milimetrelik aks mesafesi X1 ile aynıdır. X2’nin 4360 milimetre uzunluğu ile 1526 milimetrelik yüksekliği ile de kardeşinden 79 mm, 86 mm daha azdır. Boyutlarının da etkisi ile SUV’dan daha fazla kaslı, yükseltilmiş kompakt hatchback gibi duruyor. X2’nin iç mekânında sunulan yaşam alanının da boyutları göz önüne alınırsa çok başarılı bir iş çıkarmışlar. Fakat azalan yükseklik yüzünden baş mesafesinin X1’e oranla daha kısıtlı olmasına sebep olmuş.

X1’den alışık olduğumuz kategoride üretildiği için önden çeliş ile enlemesine motor yerleşimli bir mimarinin ürünüdür. X2’de bulunan 3-4 silindirli motor alternatifleri de X1’den bizlere yabancı gelmiyor. Vergilendirme bakımından en uygun seçenek 1,5 litrelik 3 silindirli benzinli ünitedir. Fakat şimdilik yalnızca manuel şanzıman ile sunulmaktadır. Bu yüzden bu motorun ülkemize ithalatının gecikmesine neden olabilir.

 

Bagaj Hacmi

X1’in bagaj hacmi olarak arkasında kalmış fakat yeterli ifadesini hak ediyor. Arka koltuğun 3 parça halinde katlanabilir olması kolaylık sunuyor. Sürüş etkinliği esnasında görme fırsatı bulduğumuz BMW xDrive 4×4, sistemli 2,0 litrelik dizel motor performans ile tüketim arasında sağladığı başarılı denge ile beğenileri topladı. 8 ileri vitesli otomatik şanzıman ile ahenk içerisinde çalışan 190 HP’lik motor iyi sürüş özellikleri arasında yer alıyor. Fakat asıl takdiri hak ettiği ayrıntılar sıkı şasi ve mükemmel çalışan direksiyon sistemidir. Test aracında opsiyonel olarak takdim edilen spor direksiyon sisteminin de yer aldığının altını çizelim. Rahatı kesinlikle göz ardı etmeden ve bir BMW’den beklenen tüm çevikliği X2, tam anlamı ile kullanıcılarına sunuyor. Yalnızca tasarımı nedeni ile sportif olmadığını kanıtladı.

 

BMW X2 xDrive 20d Yakıt Tüketimi ve Fiyatları

X2’nin dinamik karakteri ile 190 HP gücündeki 2,0 litrelik dizel motor uyumludur. Almanya piyasasında aynı motorlu ve buna benzer ekipmanlı X1’den yaklaşık olarak 2.500 Euro daha pahalıdır. X2’nin ülkemizde fiyatları daha kesin olarak belli değil ama yaklaşık olarak %10 daha pahalı olacağını öngörmek mümkündür.

Sonuç olarak BMW’nin kendine olan yüksek güvenini X2’de de görüyoruz. Premium kompakt SUV’lar arasında, sportif sürüş ve dizaynı sayesinde kendisine kitle oluşturabilmek için hiç zorluk yaşamayacağı kesin. X1’e oranla daha kısıtlı bir kabin, bagaj genişliği sunması ile birlikte çok büyük eleştirileri de hak etmiyor. Çünkü BMW olarak öncelikleri har zaman bir tarz ortaya koymaktır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ