Citroen DS5 Fiyat Listesi, Yakıt Tüketimi, Özellikleri

  • 07 Nisan 2018
  • 42 kez görüntülendi.
Citroen DS5 Fiyat Listesi, Yakıt Tüketimi, Özellikleri

Citroen DS5 İncelemesi

DS, Citroen’in alt markası olarak hayatımıza girdi ve şimdilerde artık kendi başına bir marka olarak yol almaya başladı. Şimdilik firmanın en büyük modeli olan DS5, farklı olmayı sevenler için iyi bir alternatif ve çok güçlü rakipleri karşısında zor yolculuklar onu bekliyor.

 

Tasarım

DS5 modeli Fransız şıklığını çok iyi bir şekilde yansıtan bir araçtır. Ön taraftan bakılınca krom çerçeve içinde bulunan şık panjuru ve üst köşelerinden başlayan LED farlar, genç görünmesine imkân sağlamış. Dikkat çeken en büyük özelliklerinden biri de farların üstünden başlayan, 2 parçadan oluşan A sütununa kadar uzanmış olan parçadır. Araca profilden baktığınız zaman rakiplerine göre çok farklı tasarımları vardır. Genelde bu sınıf araçlarda sedan karoser seçilse de DS5 bu yargıyı ortadan kaldırmak için HB karoser ile hazırlandı.

Değişik tasarımdan bir egzoz çıkışı bulunan DS5’e görünümünün güçlenmesi için gerekli olan çıkışla birebir aynı görünen bir çıkış daha ilave edilmiş. Yapılan bu küçük hile arka tasarımın daha sportif görünmesine yardımcı olmuş. Aracın arka camının biraz küçük olması göze çarpan başka bir detay olmuş. Ancak bu iç mekânda biraz sıkıntı oluştursa bile tasarım bakımından güzel düşünülmüş.

 

İç Mekân

İç tasarımında aynı dış kısımda olduğu gibi özgünlüğe ağırlık verilmiş. Ancak iç mekânın artık eskimeye başladığını da unutmayalım. Aracın uzun zamandır bu konuda yenilikler yapmaması rakipleri karşısında geri kalmasını sağlıyor. Orta konsolda şık analog saat, multimedya ekranı göze çarpıyor. İç mekânda kullanılan malzemeler gayet kaliteli, üst kısımlarda yumuşak malzeme kullanılırken, en alt kısımlarda sert plastik tercih edilmiş.

Her 2 tarafta bulunan cam açma kumandaları modern tasarımı ile dikkat çekiyor ama kullanımına alışmak zaman alabilir. Buna benzer kumandalar aracın tavanında da bulunuyor ve uçak kokpitinden esinlenerek yapılmış bir tasarımdır.

 

Citroen DS5 Yakıt Tüketimi ve Fiyatları

Daha önceleri araç, farklı motor alternatifleri ile ithal edilmiş olsa da şimdi sadece 1,6 litrelik dizel motor ve otomatik şanzıman ile alınmaktadır. Dizel ünite 189 km/s maksimum hıza ulaşan dizel ünite 100 km/s hıza ulaşmak için 12.9 saniyeye ihtiyacı vardır. Fabrika çıkış verisi 100 km’de 4,1 litre yakıt ihtiyacı olduğunu belirtse de gerçek sürüşler de 6 litre civarında tüketim gerçekleştiriyor. DS5’in büyük olan gövdesi, uzun şanzımanları ve büyük lastikleri ile bu sonuç normal bir değerdir. İlk motor çalıştığı esnada sarsıntılı ve sesli yapısı olsa da bu durum sizi şaşırtmasın, araç ısınmaya başlayınca bu durum ortadan kalkacaktır.

 

Güvenlik

DS5 Euro NCAP 2011 senesinde çarpışma testine alındı ve 5 yıldız alıp güvenliğini kanıtladı. Yetişkin korumasında %89, çocuk güvenliği alanında %83 başarılı oldu. Yaya koruması alanında da %40 başarı gösterdi ve DS5 hava yastıkları, ABS, ESP, gibi birçok güvenlik elemanlarını sunmaktadır. Türkiye’ye tek paket ile ithal edilen araçta opsiyonel olarak herhangi güvenlik elemanı maalesef satın alınmamaktadır.

 

Konfor ve Yol Tutuş

Fransız araçlarında konfor özellikleri her zaman ön planda olur ancak artık ikinci plana atılmış vaziyette. Çünkü sportif yol tutuş daha çok önem teşkil etmeye başladı. Bu yüzden bu modelde de sert sayılan süspansiyon sistemi mevcuttur. Citroen ve DS denildiği zaman insanların ilk aklına gelen pnömatik süspansiyon sistemidir ancak bu modelde kullanılmamış. Lastik yanaklarının dar sayılabilecek olması nedeni ile arka tarafta oturanların tümsek geçişlerinde biraz rahatsız olması konfor olarak bu araç modeline yakışmadığını ve bir sorun olarak karşımıza çıktığını da söyleyelim.

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ