DSG (Direct Shift Gearbox) Şanzıman Nedir?

  • 23 Eylül 2017
  • 333 kez görüntülendi.
DSG (Direct Shift Gearbox) Şanzıman Nedir?

DSG, otomotiv devlerinden VAG grubunun otomobillerinde yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi sağlamak adına geliştirdiği otomatik şanzıman türüdür. Ülkemizde adı Volkswagen marka otomobillerle anılsa da, aynı sistem grubun diğer marka araçlarında da kullanılmaktadır.

Sektör fark etmeksizin her üretici günümüzde bazı şeyler vaad etmektedir. VAG grubunun yüksek performans iddiasının temelinde şanzımanın çift kavramalı olması yatmaktadır. DSG şanzıman üretilen ilk çift kavramalı otomatik vites şanzımanıdır. Bu sistemde, 1-3-5-(7) vitesleri bir şanzıman mili üzerinde 2-4-6-(8) vitesleri ise ikinci şanzıman mili üzerinde konumlanır. Aracınız 1. viteste hareket ediyorken, şanzımanın diğer kolu 2. vitesi tutmaktadır, yeterli hız ve devre ulaştıktan sonra şanzıman 2. vites üzerine kayar, 1. vites üzerindeki kol ise 3. vitese geçer. Bu sayede vites geçişleri arasındaki zaman kaybı minimum düzeye indirilmiş olur.

Islak – Kuru DSG Farkı

Marka, devrim niteliğindeki bu otomatik şanzımanı ilk ürettiğinde, muhtemelen aşınmayı engelleyip kullanılan parçaların ömrünü uzatmak düşüncesiyle ıslak tip diye bilinen özel bir şanzıman yağı barındıran sistemi kullanıyordu. Islak DSG sistemi, halk arasında DSG patlaması diye bilinen hiçbir sebep olmadan arıza veren bir şanzıman olarak hafızalara kazındı. Volkswagen bu kötü şöhretin, şanzımanda kullanılan yağın aşırı ısınmasından kaynaklandığını fark edince, sürtünmeden doğan yıpranmayı göz ardı ederek, kuru tip diye adlandırılan minimum miktarda yağ ile çalışan ve az ısınan sisteme geçiş yaptı. Kuru DSG’nin önceki nesle göre hafiflemesiyle yakıt ekonomisine de katkı sağladı.

Volkswagen Dsg Otomatik Şanzıman Arızaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. John dedi ki:

    dsg şanzıman genel itibari ile 2009 dan önce çok sorunlu idi fakat alman mühendisler bu sorunu çözmüş gibi görünüyor. sadece patika yollarda bazen ses yapabiliyor. bilginize.

BİR YORUM YAZ