Fiat 500L Fiyat Listesi, Yakıt Tüketimi, Özellikleri

  • 05 Nisan 2018
  • 44 kez görüntülendi.
Fiat 500L Fiyat Listesi, Yakıt Tüketimi, Özellikleri

Fiat 500L İnceleme

 

Fiat’ın kalabalık aileleri düşünerek geliştirmiş olduğu ve ismini markanın en küçük modelinden alarak tasarlamış. Tabi ki büyük ve gösterişli gövdesi ile kardeş araçtan çok farklı. Yeni 500L özellikleri sayesinde SUV/Crossover sınıfında bulunan modellere karşı daha iyidir.

 

Tasarım

Fiat 500L özellikle aileler için iyi bir alternatif olarak görülüyor. Değişimi ilk bakışta hemen fark etmeniz mümkün olmayabilir. Aracın far ve tamponunda yapılan yenilikleri anlamak kolay olmayabilir. Ayrıca bu alan için daha fazlası da yapılmalıydı. Tasarım zaten herkes tarafından oldukça çok beğeniliyor ve bu yüzden çizginin dışına fazla çıkmamalarının en büyük nedenidir.

Yeni Fiat 500L’nin tasarımına bakıldığı zaman küçük 500 ile benzer noktaları bulunuyor. Ancak onun XXL beden büyüğü gibi üretilmiş. Profil, büyük camlar, iç mekânda rahatlık sunulduğu dışarıdan dahi belli oluyor. Arka kısmında da ön gibi sade çizgileri bulunuyor, arkadaki pürüzsüz bagaj kapağı, yuvarlak stoplar şık görünüm oluşturmuş.

 

İç Mekân

Genelde koyu renklerin hâkim olduğu Fiat kokpitlerine alışkın olanlar, 500L iç mekânda fazla yabancılık hissetmeyecekler. Eğer 0 model 500L almayı planlıyorsanız, işçilik ve malzeme kalitesi gerçekten mükemmel. Büyük camları sayesinde iç mekânın ferahlık hissi çok yüksek ve oturma pozisyonunun da etkisi ile görüş açıları gerçekten harika.

500L, ön ve arkada yaşam alanı anlamında gerçekten bonkör bir otomobil olmuş ve saklama gözlerinin sayısı da oldukça fazla. Aracın multimedya ekranının kullanımı eskisine göre çok rahat ve müzik sisteminin ses çıkış kapasitesi oldukça fazladır. Fiat 500L, Crossover ve SUV segmentinde olan araçlara da rakip olabilecek cinstendir. Aracın arka tarafında kolay yükleme yapılabilen, 412 litrelik bagaj alanı bulunuyor ve koltuklar rahat bir şekilde yatırılabilmektedir. İç mekânda en fazla dikkat çeken ayrıntılardan bir tanesi de kumanda elemanı ve klima kontrollerinin altında bulunuyor. Değişik zeminler için aracın sürüş modlarının tercih edilmesini sağlayan bu şalter sayesinde 500L, zor zamanınızda yardımınıza yetişiyor ve eğimli arazilerde güvende olmanızı sağlıyor.

 

Fiat 500L Yakıt Tüketimi ve Fiyatları

En başarılı olduğu konulardan birisi de motordur. Kendisini kanıtlayan motor seçenekleri ile zengin bir içerik sunuyor. Aracın dizel ve benzinli motorlarında kullanıcılar kendisine uygun olanı tercih edecek. Dizel motorların en güçlüsü 1,6 litrelik ünite ve motorun önemli avantajlarından biri yalnızca manuel şanzıman ile sunulması. 1,6 Multijet Fiat 500L, fabrika verilerine göre 100 km’de 4,0 litre yakıt harcıyor. Sürüş koşulları ile elde etmiş olduğu tüketim 5,6 litre civarındadır. Yeni 500L’nin dizel motoru nasıl diye merak ediyorsanız biraz o konuya da değinelim.

İlk çalıştırma esnasında sarsıntılı ve sesli yapıya sahip olsa da aracın ısınması ile bu olumsuzluklar son buluyor. Tork üretim bandının çok homojen olmaması sebebi ile vitesle şehir içinde çok oynamış oluyorsunuz. Eğer trafiğin çok olduğu yerlerde yaşıyorsanız mutlaka otomatik vitesi kullanmalısınız. Bu durumda dizel motorda yalnızca 1,3 litrelik motoru ve düşük gücü satın alacağınızı unutmayın.

 

Güvenlik

Fiat 500L Euro NCAP çarpışma testlerine 2012 yılında girmiştir. O zamanlar 5 yıldız almayı başardı. Araca yapılan testte yetişkin güvenliğinde %94, çocuk güvenliğinde %78, yaya güvenliğinde %65 ile ayrılmayı başardı. Aracın standart donanımında hava yastıkları, ESP, ABS, çekiş kontrol sistemi, devrilme önleyici sistem gibi birçok güvenlik elemanı yer alıyor.

Fiat 500L’nin işi rekorlar kırmak değil aracınızda konforlu ve rahat bir bicinde yolculuk yapmanızı sağlamaktır. Zaten yola çıktığınız zaman bunu hemen anlayabilirsiniz. Karoserin büyük olması sebebi ile virajlarda gövde biraz yana yatsa bile, olumsuz durum yaşamanız mümkün değil. Zorlandığı sırada zaten ESP hemen müdahale ediyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ