Güvenli Sürüş İçin 5 Hayat Kurtaran Tavsiye

  • 26 Şubat 2018
  • 59 kez görüntülendi.
Güvenli Sürüş İçin 5 Hayat Kurtaran Tavsiye

Günümüzde araçların çoğalması ve bireylerin neredeyse çoğunluğunun aktif olarak trafiğe çıkması, beraberin trafik kazalarının ve hayati tehlikelerinin de artmasına neden olmuş durumdadır. Bu noktada ise trafikte en iyi sürüyüşü gerçekleştirmek adına bireylerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Uykulu Ve Yorgunken Trafiğe Çıkmamak

Trafikte sorun teşkil eden en büyük sorunlardan bir tanesi, sürücülerin trafiğe yorgun ve uykulu çıkmasıdır. Araç kullanımı sanıldığı kadar kolay bir uygulama olarak bilinmemektedir. Bu nedenle güvenli bir sürüş sağlanması adına bireylerin trafiğe uykusunu almış ve dinlenmiş bir şekilde çıkmasında fayda bulunmaktadır. Bu noktada hata yapmamak adına güvenli sürüş eğitimi almakta fayda bulunmaktadır.

Akollü Araç Kullanmamak

Trafiğe çıkarken ve güvenli sürüş sağlamak adına bireylerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise sağlıklarını ve yaşamlarını tehlikeye atmamak adına alkol kullanılmamasıdır. Özellikle araç kullanılacağı zaman alkollü olarak trafiğe çıkmak, bireyin bilincinin yerinde olmamasına ve kaza yapmasına neden olabilmektedir. Böyle bir durum yaşanmaması ve trafikte hayatın tehlikeye atılmaması adına alkol alındığı zaman taksi kullanmakta ya da araç kullanılacaksa hiç alkol almamakta fayda bulunmaktadır. Güvenli sürüş sağlanması adına bireyin bilincinin yerinde olması son derece önem taşımaktadır.

Emniyet Kemeri Ve Bebek Koltuğu Kullanmak

İleri sürüş teknikleri ve güvenli sürüş sağlamak adına kesinlikle emniyet kemeri kullanılması gerekmektedir. Herhangi bir kaza ya da çarpışma anında bireyin araçtan fırlamaması ya da daha büyük zarar görmemesi adına emniyet kemerleri büyük önem taşımaktadır. Bireyin korunması ve sağlığının zarar görmemesi adına ön ya da arka koltukta oturması farketmeksizin kemer kullanılması tüm sürüş eğitimlerinde bireylere öğretilmektedir. Bunun yanında ise nasıl birey sağlığı önemli ise bebek sağlığı da son derece önemli olduğu için araba koltuğunun kullanılması da son derece önemlidir. Bireyin bebeği elinde tutması son derece yanlış bir davranış olmak ile birlikte, herhangi bir kaza anında elinden fırlamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle arka koltukta mutlaka oto koltuğunun kullanımı güvenli sürüş için oldukça önemlidir.

Uzun Yolculuklar Da Belirli Aralıklarla Mola Vermek

Güvenli sürüş noktasında bireylerin dikkat etmeleri gereken diğer bir nokta ise uzun yolculuklarda verilen mola süreleridir. Sürekli araç kullanmak bir süre sonra bireylerin dikkatlerinin dağılmasına ve hata yapmalarına sebep olabilmektedir. Bu nedenle uzun yolculuklarda yaklaşık olarak her 3 saatte bir yaklaşık 20 dakika olmak üzere mola verilmesinde fayda bulunmaktadır. Mola vermek bireylerin ihtiyaçlarını gidermeleri ve dikkatlerini toplamaları adına son derece önemlidir. Aynı zamanda mola verilen süre boyunca kullanılan araç da dinlendiği için verimi artabilmektedir. Güvenli sürüş sağlanması oldukça zor bir uygulama olmak ile birlikte, trafikte tüm bireylerin dikkat etmeleri gereken bir işlem olarak da bilinmektedir.

Araç Kullanırken Dikkat Dağıtan Ögelerden Uzak Durmak

Araç kullanırken bireylerin yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi, telefonla konuşmak, oynamak ya da yüksek ses ile müzik dinlemektir. Dikkati büyük ölçüde dağıtan bu tarz eylemler, bireyin bir süre sonra kaza yapmasına ya da sağlığının tehlikeye girmesine neden olabilmektedir. Güvenli sürüş eğitimi motor olarak öğrenilmesi anlamında, araç kullanılan süre boyunca başka bir iş ile ilgilenmemek oldukça önemlidir. Günümüzde kazaların neredeyse tamamı bu tarz dikkat dağınıklıklarından çıkmaktadır. Böyle bir durum yaşanmaması adına aracı bir köşeye çekip telefonla konuşmak ya da işlerini halletmek en doğrusudur. Trafik oldukça önemli bir ortam olmak ile birlikte bu tarz konularda dikkat etmekte fayda bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ