Güvenli Sürüş için bilinmesi gerekenler

  • 17 Mart 2018
  • 39 kez görüntülendi.
Güvenli Sürüş için bilinmesi gerekenler

Güvenli Sürüşünüz Nasıl mı Olmalı?

Öncelikle iyi bir sürüşünüz olsun istiyorsanız arabanızdaki frenleme ve lastiklerin dış yüzeyinin havasını kontrol edin. Kötü bir lastik karşınıza her zaman bir kaza sebebi olarak çıkabilir. Arabanızdaki kabak lastikler, yağışlı bir havada direksiyon hakimiyetinizi tamamen sürücünün elinden alır. Kabak lastiklerinizi değiştirmeyi unutmayın. Değiştirme şekliniz de iki arkadan veya iki önden olsun. Şu ayrıntıyı ise kaçırmayın; takılan her iki lastiğin de aynı desen olmamasından kaçının.  Unutmayın ki eğer ki lastikleriniz farklı boyutlarda olursa ve lastiklerinizin birisinin diğerine nazaran daha fazla ayrıca normal olmayan biçim de olması ön düzen sisteminde bir arıza olmasının göstergesidir. Fren hidrolik seviyesine dikkat edin aksi takdir de azalma varsa o bir arıza sebebi demektir. Fren pedalına basıldığı zaman pedal önce bir yerde durup daha sonra bir gevşeme hissediliyorsa ciddi bir sorun var demektir. Fren pedalına basılınca yaylanma hissediliyorsa sistem de hava var olduğunun göstergesidir acilen servise gitmelisiniz. Arabanız da emniyet kemerleriniz kesinlikle boyun bölgeniz üzerinde olmamasına dikkat edin kaza anında boğulmanıza sebep olma riski yüksektir. Yakıt filtresini ve karbüratörü kontrolden geçirmeyi unutmayın. Eğer yakıt filtresinin içine su kaçarsa donar ve arabanız çalışmakta zorlanır. Karbüratörün ise içine kir veya tortuların girmesi de yakıtınızı arttıracağı gibi aracınızın da istediğiniz düzende çalışmasını engeller. Arabanızın bir köşkesin de daima bir çekme halatı, zincir ve takoz reflektör bulundurun ki yağış sıralarında kayganlaşan yollarda takip mesafesine uyun, hız yapmayın.  Aracınız da fren çekili tutulmuş veya donmuşsa hemen aracınızı önden ve arkadan iterek sıkışmış frenin normal halini alabilmesine yardımcı olun. Bakım üzerine sıcak su dökmekte kolay bir çözümdür o zaman da açılır. Aracın kilidinin donması gibi durumlarda, kapıyı açarken anahtarı ısıtın. Aracınızın kapılarını devamlı olarak kapalı tutun. Şehirlerarası yolculuğunuz da seyahatlerdeyken araç kapılarınızı güvenliğiniz açısından sürekli kilitli tutun.

Aracımı Kışa Nasıl Hazırlamalıyım?

Aracınıza ne kadar iyi bakarsanız ömrünüz bir o kadar uzar, sonuçta aracın içinde sürekli kullanan sahibi olan kişiyi daha çok ilgilendirir araç bakımı. Kışın hızlı araç kullanmayınız ayrıca kötü havalarda erken yola çıkmanız en iyisi olacaktır. Servisinize ateşleme sisteminizi kontrol ettiriniz. Cam sileceklerinizi ve camlarınızı temiz tutunuz ki etrafı görebilmenize yardımcı olsun. Cam sileceklerinizin çalışıp çalışmadığına emin olunuz. Yıpranmış sileceklerinizi değiştirin, bulabilirseniz buzlanmayı engelleyecek kış silecekleri alın. Cam sileceği sıvı deposunu boş bırakmayın.  Akü; soğuk motoru çevirebilmesi için çok daha fazla enerji gerekmektedir. Kışa girmeden önce de akünüzü bakırın kontröl ettirin. Akünüz zayıfsa şarj ettirmelisiniz eski ise değiştirmelisiniz. Sizin yapabilecekleriniz; kablo  başlarını tel fırça ile fırçalamanız, tüm yüzeyleri temizleye bilmek ve bağlantıları sıkmanız olabilir. Akü sıvısı asitli olduğundan cildinize veya yüzünüze sıçramamasına oldukça dikkat edin, sıçramış olduysa da derhal soğuk su ile sıçrayan bölgeyi temizleyin. Aslında akü ile uğraşırken gözlük takip lastik eldivenlerden giyin yüzeyindeki artıklara dokunmayın.

Aracımın Motor Bakımını Nasıl Yaptırmalıyım?

Aracınız bir gün sizi yolda bırakabilir neden mi? Düzenli bakım yaptırmadığınız için.  Araç motorunuz ilk aldığınız günlerdeki gibi güçlü olmasını istiyorsanız bakımını aksatmamanız gerekiyor. Motorunuz da yeterli bakımı gerçekleştirmiyorsanız ansızın bozulabilmesini göze alın fakat sizi zorlayacak masraflara ve motorunuzun tamamen değişmesine sebep olacağını da aklınız dal bulundurun.

Motor Bakımında Araçta Gerçekleşen Değişiklikler

Hava filtresi değişimi, motor yağı değişimi, motor sistemi değişimi,  yağ filtresi değişimi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ