İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 23 Şubat 2018
  • 53 kez görüntülendi.
İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat

Araç sahibi olmak, birçok ailede veya kişide artık lüks değil ihtiyaç haline gelmiş durumda. Alım gücüne göre sıfır veya ikinci el alternatiflerini değerlendiren kişiler, ikinci el almaya karar verdiklerinde, bazı konularda dikkatli olması gerekiyor. Çok düzgün satıcılar olduğu gibi, kötü bir arabayı iyi bir fiyata satmak için bazı hilelere başvuran insanlar da maalesef az sayıda değiller.

Tramer Kaydı Nedir?

İkinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli diye baktığımızda araştırılması gereken ve en çabuk sonuç veren yöntem, tramer kaydı olarak karşımıza çıkıyor. Tramer kaydına, tüm operatörlerden 5664’e araç plakasını göndererek, 7 TL karşılığında, çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu kayıt size, araçta hasar olup olmadığı, hasar var ise ne kadarlık olduğu, değişen parçası olup olmadığı, aracın pert raporu olup olmadığı gibi bilgileri veriyor. Ancak bu kayıt size kesin sonuç vermeyebilir. Çünkü bir araç kaza yapmış ancak parça değişimi sigorta tarafından karşılanmamış olabilir. Eğer hasar kaydı çıkıyorsa, yüksek tutarlı hasar kayıtlarından uzak durmak gerekebilir. Ancak bu aracın markası ve modeli ile de doğru orantılıdır. Örneğin bir BMW’nin hasar kaydının yüksek çıkması, değişen parçanın yüksek maliyetli olmasından kaynaklanabilir. Bu yüzden tüm başlıkları bir arada değerlendirerek o aracı alıp almayacağınıza karar vermelisiniz.

Expertize Götürmek

Aracı, sizin belirlediğiniz tanıdık bir ustaya veya hiç kimseyi tanımıyorsanız, ilgili markanın tescilli 2. El satışlarını yapan mağazalara götürerek belli bir ücret karşılığında tüm bilgileri alabilirsiniz. İlk etapta size, bu 200–300 liralık masraf fazla gelebilir ancak 50 bin liralık bir araba alıp, aslında arabanın bütün parçalarının değişmiş olduğunu sonradan öğrenmek size daha pahalıya patlayacaktır. Arabanın renk ölçümünü yaptırarak da herhangi bir yerinde kaza olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Aracın Km Hesabını Yapmak

İkinci el araba alırken kaç km olmalı sorusu da yine en önemli konulardan birisi. Aldığınız aracın kilometre oranına iyi bakmanız gerekiyor. Araç kaç yıldır kullanılıyor ve bu sürede ne kadar yol almış? Eğer arabadan çok iyi anlayan birisi iseniz, ilerleyen zamanlarda size kilometre sebebiyle sorun çıkarsa bile, altından kalkacağınızı düşünüyorsanız, elbette kilometresi fazla araç tercih edebilirsiniz. Bu sizin daha uygun fiyata araç almanızı sağlayacaktır. Özellikle dizel araçların kilometreleri fazla olabilir. Ancak ortalama bir aracın 130 – 140 bin kilometreyi geçmemesi, sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Rektifiye motor denilen uygulama ise dikkat edilmesi gereken bir diğer kilometre hilesidir. Araca yeni bir motor takılarak, motorun kilometresi düşük gösterilebilmektedir. Bunun kontrolünü ruhsattaki şasi numarası ile motordaki şasi numarasını karşılaştırarak yapabilirsiniz.

Deneme Sürüşü

Satıcı mutlaka aracı denemenize izin vermeli. Şehir içinde 20–30 dakikalık, dur kalklı, hızlı gitmeli ve ani fren yapmalı bir takım denemeler, sizin araçtan çok daha emin olmanızı sağlayacaktır. Arabadan herhangi bir ses geliyor mu, frenleri, emniyet kemeri, benzin yakışı nasıl gibi detayları ancak sürüş ile anlayabilirsiniz. Gerekirse yanınızda tanıdığınız bir usta da olmalı.

Alacağını Marka & Model

Almayı düşündüğünüz araç piyasada mevcut mu, mevcut ise yedek parçalara ulaşımı kolay mı gibi soruları sorup olumlu yanıt almanız arabayı almanızı kolaylaştırır.

Tüm soru işaretlerinize olumlu yanıtlar alıp, araba almaya karar verdiğinizde, ikinci el araba alırken yapılan işlemleri de iyi bilmeniz gerekiyor. Aracın bedeline göre bir miktar kapora bırakarak, noterde mümkünse internet cep şubesi yoluyla, o anda havale veya eft işleminin yapılması, hem alıcının hem satıcının noter karşısında zor durumda kalmasını önleyecek bir uygulama.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ