Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 23 Şubat 2018
  • 62 kez görüntülendi.
Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko poliçesinde dikkat edilecek hususlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

1- Aracın Reel Değeri Belirlenmeli; Kasko poliçesinde gösterilecek olan araç değeri, aracın sıfır ya da ikinci el olması durumuna göre değişecektir. Bu değerin gerçek piyasa değeriyle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

2-Kapsam İyi İncelenmeli; Çarpışma, Çarpma, Çalınma, Deprem, Yanma, Terör benzeri teminatları kapsayan bir poliçe düzenlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Özel ve genel şartları titiz bir şekilde incelemek her zaman önem taşır.

3- Kasko sigortası yaptırırken fiyattan ziyade teminatın kapsamı önemlidir. Mini onarım hizmeti gibi küçük ama yüksek maliyetli hasarları da kapsayan bir kasko sigortası sizi önemli maliyetlerden kurtarabilir.

4-Çekici ve Asist Hizmeti Önemli; Bir kaza durumunda araçsız kalmanız halinde sigorta şirketinin size sağlayacağı ikame bir araçla günlük işlerinizi sürdürebilmelisiniz. Kaza anında çekici ve sonrasında asist hizmeti sunan iyi firmalar tercih edilmelidir.

5- Aracınızda orijinal özelliklerinin üstünde bir özellik varsa bunun mutlaka poliçede belirtilmesini ve değerlemesinin yapılmasını sağlamalısınız.

6- Terör, deprem gibi ek teminatlar içeren maddelerde muafiyet durumunun uygulanmadığına özellikle dikkat etmelisiniz. Yine çarpışma ya da çarpma durumlarında da olası muafiyet maddelerine izin vermemelisiniz.

7- “Kasko yaptırırken nelere dikkat edilmeli” sorusunun önemli yanıtlarından biri de hasarsızlık koruma teminatının yapılmış olmasına dikkat etmektir. Poliçenize mutlaka “hasarsızlık koruma teminatı” ekletmelisiniz. Normalde hasarsız geçirdiğininz her dönem için sigorta şirketinizden önemli sigorta maliyet indirimleri alırsınız. Ancak bir sorun çıktığında bu indirim hakkınız yanacaktır. İşte bu indirim hakkınızı korumak için hasarsızlık koruma teminatı ayrıca poliçe özelliğinize eklenir.

8- Kaskonuzun hukuksal korunum teminatının olduğu ve manevi tazminat limitinin yüksek olduğu bir sigorta şirketiyle çalışılması gerekir.

9- Anahtar kaybedilmesi, çalınması durumunun da kaskoda korumaya alınması önemli bir başka küçük ayrıntıdır.

10- Kasko poliçenizde ferdi kaza sigortası limitlerinin iyi seviyede tutulduğundan emin olmalısınız.

11- Sigorta şirketlerinin meslek gruplarına yaptığı indirimlerden yararlanabilmek için mesleğinizi poliçede belirtmeli, olası ek avantajları müşteri temsilcisinden öğrenmelisiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Maliyeti nispeten daha düşük olan zorunlu trafik sigortasının poliçe detayları genellikle pek incelenmez. Bu da hatalı bir tutumdur. Bu konuyu da maddeler halinde yazarsak;

1-Farklı şirket tekliflerini mutlaka karşılaştırın.

2-Araç ve kişisel bilgilerinizin doğru olarak poliçeye aktarıldığından emin olun. Ruhsat bilgilerinin poliçedeki bilgilerle tam eşleştiğini tespit edin.

3-Zorunlu trafik sigortalarının süresi bir yıldır. Süre dolmadan sizi uyaracak bir sistemi mutlaka hazırlayın.

4-Kaza gerçekleştiğinde karşı tarafın hatta üçüncü tarafların zararlarını da tazmin eden trafik sigortası, benzer bir olay karşısında bütçenizi korumaya alacak çok önemli bir sözleşmedir. Bu yüzden en iyi fiyat garantisi veren sigorta şirketini seçmeye çalışmak gerekir.

Kasko ya da Zorunlu Trafik Sigortası Poliçelerinde Ne Satın Aldığınıza Dikkat Etmelisiniz

Sigorta yaptırmış olmak elbette iyi bir adım olmakla birlikte bir poliçe ile hangi güvenceleri satın aldığınızı tam olarak bilmek çok önemlidir. Sigorta şirketlerinin sunduğu kasko paketlerinin ve zorunlu trafik sigortası niteliklerinin iyi incelenmesi en avantajlı önerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Unutulmamalı ki avantajlı olan ucuz olan anlamına gelmemektedir. Sunulan sigorta poliçelerinin sözleşme ayrıntıları çok iyi incelenmeli eksik olduğu belirlenen ayrıntılar poliçe kapsamına mümkünse dâhil edilmelidir. Şayet iletişimde olduğunuz sigorta şirketi elzem taleplerinize yanıt veremiyorsa ya da ekonomik davranmıyorsa mutlaka alternatif sigorta şirketlerine yönelmeniz gerekecektir.

Gönüllü ve titiz bir şekilde tedbir almak, musibetten yaşamaktan iyidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ