Mazda CX-5 Fiyat Listesi, Yakıt Tüketimi, Özellikleri

  • 10 Nisan 2018
  • 44 kez görüntülendi.
Mazda CX-5 Fiyat Listesi, Yakıt Tüketimi, Özellikleri

Mazda CX-5 İnceleme

Mazda CX5, yeni neslinde çok fazla değişiklik göstermiyor. Aracın ön tasarımında modern çizgiler hâkim. Arka ise, ön tasarıma oranla daha az değişim göstermiş. İnce ve yatay tasarlanan ön farlar, LED gündüz farlarıyla birlikte güzel bir görüntü oluşturuyor. Kompakt ve orta sınıf SUV’ların ortasında bir boya sahip.

 

İç Mekân

Mazda CX-5 iç mekânı eski CX-5 modeline kıyasla çok fazla değişiklik göstermiş. Değişen direksiyon simidi ile büyüyebilen multimedya ekranı en büyük yeniliklerden birisidir. Arka kısımda kol dayama yerine koyulan USB portlarının ergonomik açıdan şok şık göründüğünü belirtmek gerekir. Aracın iç kısmında kullanılan malzemenin kalitesi ve şıklığı birçok marka ile yarışabilir konumdadır. İç tarafında her şey yerli yerinde ve ulaşmanız çok basittir. Kabin sade tasarlamış ve sınıfının en iyileri arasındadır.

CX-5’in sürücü koltuğuna oturduğunuz an sürüş pozisyonu çok rahat ve standart sunulan elektrikli koltuklar, pozisyon bulmada kolaylık sağlıyor. Bagaj hacmi 501 litre ile sınıfının iyileri arasında yer alıyor. Mazda CX-5 yalıtım alanında da iyi markalar ile yarışan bir sessizlik sunmaktadır. 2,0 litrelik motorun sesini kabinde duymanız imkânsız gibi bir şey ancak, biraz devirli kullanmaya başladığınızda az da olsa kabine ses geliyor.

 

Mazda CX-5 Yakıt Tüketimi ve Fiyatları

Mazda CX-5, ülkemizde sadece 2,0 litrelik atmosferik benzinli motor seçeneği ile satışı yapılıyor. Avrupa’da 2,2 litrelik dizel seçeneği de yer alıyor. 6000 d/d’de 160 HP GÜÇ VE 4000 d/d’de 208 NM tork üreten motor bu konuda maalesef sınıfının en performanslı üniteleri arasında yer almıyor. Düşük hacimli turbo beslemeli motorların yanında bu konuda biraz geride kalmaktadır. Mazda CX-5’in maksimum hızı 179 km/s’dir.

Devamlı 4 tekerlekten çekişli olmasına rağmen ortalama olarak 6,6 litre/100 km’lik fabrika verisine sahip. Otomobil, 6 ileri konvansiyonel otomatik şanzımanla gücünü 4 tekerleğe birden aktarıyor. Aracın vites geçişlerinde sarsıntı yaşanmıyor ancak, serilik anlamında çift kavramalılar kadar başarı sağlayamıyor. Ayrıca bu şanzımanın hedefi, performanstan daha çok konfor ve bu görevini başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor.

Mazda CX-5 yüksek bir başlangıç fiyatı bulunuyor ancak bu fiyat ile en zengin donanım listesine de sahip olmuş oluyorsunuz. Başlangıç fiyatı rakiplerine göre oldukça dolu olan CX-5’in, konfor ve rahatlık isteyenler için vazgeçilmezleri arasında. Donanımları elektrikli sürücü ve yolcu koltuğu, elektrikli bagaj kapağı, ısıtmalı ön koltuklar, adaptif ön farlar, açılır tavan gibi birçok özelliği içinde bulunduruyor. Dahası yeni nesil ile birlikte ön cama yansıyan sürüş bilgileri de renklendirilerek güzel bir görünüm elde etmiş.

 

Güvenlik

Güvenlik anlamında yeni nesil CX-5, sınıfının en iyi modelleri arasında yerini alıyor. Bunun en büyük kanıtlarından biri de zorlaştırılmış olan EuroNCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız ile ayrılmasıdır.

 

Konfor ve Yol Tutuş

Mazda CX-5’in, konfor ve yol tutuş bakımından iyi kombine eden süspansiyon sistemi bulunuyor. Özellikle bozuk olan yollarda çukurları iyi bir şekilde absorbe eden bu sistem sayesinde aracın hızlı girilen virajlarda güvenli bir otomobil olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca Japon mühendisler, konfor ile yol tutuş gibi 2 ayrı kutbu bir araya getirmeyi becermişler.

CX-5, 4 tekerlekten çekişli olması çok zor durumlarda bile kontrolden çıkmasına izin vermiyor. Tepkili direksiyon sistemi de takdir edilmeyi çoktan hak etmiş durumda. Değişen simidi ile birlikte CX-5’in önceden de başarılı olan direksiyon sistemi, şimdi çok daha net çalışır durumda. Sistem yoldan gelen tepkileri hızlı bir şekilde sürücüye iletiyor ve his anlamında sınıfının en iyilerinden biri olmayı hak ediyor. Şehir içinde yumuşak olan manevraları ile işinizi daha da kolaylaşmasını sağlıyor.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ