Volkswagen Dsg Otomatik Şanzıman Arızaları

  • 10 Eylül 2017
  • 578 kez görüntülendi.
Volkswagen Dsg Otomatik Şanzıman Arızaları

Bugün Türkiye’nin en çok satılan,tercih edilen ve sağlamlığı ile ön plana çıkan Volkswagen Dsg Otomatik Şanzıman Arızalarını konu alacağız. Otomobil sektörünün hiç şüphesiz son on yılının yıldızının en çok parlayan markası olan Volkswagen firması arabalarında sağladığı can güvenliği, konfor ve sağlamlığı aynı şekilde Otomatik Şanzımanlı araçlarında aynı şekilde kalitesini yansıtmış durumda. Araç genel hatları ile kullanıcıları tarafından başarılı bulunan modellerinde hiç şüphesi Volkswagen şanzıman sorunları konusunda ciddi oranda yol kat etmiş ve yeni arabalarında eski yaşanılan sorunları neredeyse sıfıra indirmiş durumda.

Genel hatlarında Volkswagen firması yeni nesil araçların içerisinde halen en üst düzey teknolojiye sahip olan şanzımanları kullanmış olması başta yakıt ekonomisi sonrasında küresel dünya üzerinde çevreci ve ekonomik tutumu kullanıcılarına sunmaktadır. Bütün bunların hepsinin birleşmesi sonucu ise araçlarında genellikle ön plana çıkan konfor kavramı kullanıcısına en üst seviye konforunu sağlamaktan mahrum bırakmıyor. Ancak bundan 5-10 yıl öncesinde çıkarttığı eski nesil Dsg şanzıman sorunları, arızaları maalesef kullanıcısını servise gittiği zaman üzmekte dolaylı olarak cebini yakmaktadır.

En Sık Rastlanan Dsg Otomatik Şanzıman Sorunları

Dsg Otomatik vites şanzıman sorunlarının başını maalesef elektrik ve hidrolik beyin kartları maalesef gelmektedir. Manel vites arabalarında olmayan bu sorunun başlıca nedenlerinden bir tanesi vites geçişlerini sağlayan bu hidrolik elektrik kart aracın vites geçişlerini yönetmekle birlikte uygun viteste tork ve devir miktarını ve vites geçişlerini sağlamaktadır. 5 yaşından daha büyük araçlarda, uzun km yapmış arabalarda daha sık rastlanan bu arıza yetkili bayilerde 2000 bin ila 3500 lira arasında bir maliyete sebebiyet vermekte. Dsg şanzıman sorunlarının başını çeken bu sorun vites atımını etkilemektedir. Bu sebeple otomatik vites araçlarda görülebilecek arızalardan bir tanesi maalesef budur.

Dsg Otomatik Şanzıman Kalibrasyonu Nedir?

Bir diğeri en önemli sorun gibi gözüken fakat yetkili bayilerde ufak bir yazılım ile çözülebilen aracın yüksek devir çevirme problemini ise Volkswagen, Skoda, Seat, Audi gibi bayilere gönderilen hazır yazılım paketleri ile Dsg otomatik şanzıman kalibrasyonu sayesinde vites geçişleri daha uygun hale gelmektedir. Eğer sizinde aracınız vites geçişleri sertleşti ise mutlaka aracınızda Dsg kalibrasyonu işlemini yaptırınız.

Dsg Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır ? Dsg Şanzıman Nasıl Kullanılmalı ?

En önemli husus ise burada yatıyor. Kesinlikle Dsg şanzıman nasıl kullanması gerektiği hususunda aracınızı alırken size verilen tanıtım kitapçığını okuyarak bilgi sahibi olunuz. Çok önemli bir husustur ve dikkat edilmediği taktirde şanzımanda dişli sıyırması vb. gibi sorunları beraberinde getirecektir. Dsg otomatik şanzıman arızası nasıl anlaşılır sorusuna ise bu arabayı sürekli kullanan kişi vites geçişlerinden, vites kutusundan gelebilecek seslerden rahatlıkla algılayabilirsiniz. 7 ileri dsg şanzıman sorunları konusunu ayrı bir gün ele alıp daha detaylı ve geniş bir anlatım yapacağım. Sizlere ayrıca bir ipucu vereceğim. Uzun süreli kırmızı ışıklarda muhakak arabanızı ”N” yani boş konuma almayı unutmayınız.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. türkan dedi ki:

    2012 öncesi dsgler çok sorunlu idi. artık sorunların çoğu aşılmış durumda sadece patika yollarda şanzımandan ses geliyor bu sorunu aşamadılar.

BİR YORUM YAZ