Yakıt Tasarrufu Hakkında Püf Noktalar

 • 24 Şubat 2018
 • 40 kez görüntülendi.
Yakıt Tasarrufu Hakkında Püf Noktalar

Yakıt Tasarrufu Hakkında Püf Noktalar

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Yakıt tasarrufu yapmak araç sürücüleri için en öncelikli konulardan biri olmayı sürdürmektedir. Bazı araçlar bu konuda sürücülere avantaj yaratırken kullanılacak olan bazı yöntemler ve yapılacak seçimler de yararlı olabilmektedir. Yeni bir araç alınmak istendiğinde ilk bakılacak teknik özelliklerin arasında aracın ne kadar yaktığı ile ilgili maddeler yer alıyor. Evet, seçilen araç önemlidir ve araç sahiplerine yakıt tasarrufu konusunda büyük bir fayda sağlayabilir. Bu seçimin dışında daha bilinçli bir tüketici olarak herkes yakıt tasarrufu yapmak için gerekli olan konularda dikkatli davranabilir. Bu uygulamalar pratiğe döküldüğünde sanıldığından çok daha fazla karlı çıkmak mümkündür.

Yakıt miktarı değişmeden normalden daha fazla yol gidebilmek olasılık dışı değildir. Basit bazı önlemler yetip artacaktır bile.

Çok Hızlı Araç Kullanmamak

Hızlı araç sürmek arabanın daha fazla dirençle karşılaşmasıyla sonuçlanacaktır. Bu direnç ne kadar yüksek olur ve sürücüler ne kadar yüksek hızda seyirlerine devam ederlerse yaktıkları yakıt miktarı da bununla paralel biçimde yükselir.

Rölantide Araç Isıtmamak

Bu da önemli bir yakıt tasarruf noktalarından bir tanesidir. Rölantide aracın birkaç dakika bile olsa ısıtılması 1 km yola giden yakıta eş değer olur.

Araç Hareket Etmiyorken Motorun Kapatılması

Yakıt Tasarruflu Araçlar ekstra katkı sağlayabilir fakat bir aracın herhangi bir yerde 20 saniyeden uzun süre bekletilmesi durumunda motorun kapatılması gibi küçük ve etkili alışkanlıklar yakıttan tasarruf etmeyi kolaylaştırır.

Motorların Düzenli Bakımının Yapılması

En önemli maddelerin arasında düzenli bakım konusunun bulunması şaşırtıcı değildir. Eğer motorun bakımı düzenli değilse motor parçaları eskiyecektir. Yağlanmanın iyi biçimde yapılmaması bunda baş etkendir çünkü sürtünme artar ve aşınma durumu meydana çıkar. Bu durumlarla beraber motorun genel olarak gücünün düşmesi daha fazla yakıt tüketimine neden olur.

Araca Çok Fazla Yükün Bindirilmemesi

Yapılan araştırmalar sonucunda fazla yükün ekstra yakıt tüketimine yol açtığı ortaya koyulmuştur. Bunu oranlarsak arabaya binen her 50 kg yük araç sahibine %8 ekstra yakıt tüketimi demektir.

Virajların Dikkatli Alınması ve Aracın Savrulmamasına Dikkat Edilmesi

Sürücüler, bazen dikkatsizlikten bazen de keyfi olarak virajlara hızlı ve dengesiz biçimde girebiliyor. Bu konunun hayati tehlike yaratabileceği gerçeği zaten açık ama ayrıca fazladan yakıt tüketimine de yol açıyor. Araç kendini tekrardan dengeye getirebilmek için normalin üstünde bir güç sarf ediyor. Bu da daha fazla yakıt gitmesi demek anlamına geliyor.

Klima Kullanımları Ölçülü Olmalı

Klima kullanımları aracın yakıt kullanımlarını büyük derecede etkilemektedir. Gerek olmadıkça camları ya da havalandırma kanallarını kullanmak daha iyi ve hatta sağlıklı bir seçim olacaktır.

Lastiklerin Balance Değerleri Çok İyi Ayarlanmalı

Bu madde yalnızca yakıt tüketimi için değil aynı zamanda lastiklerin performansının daha güçlü ve ömrünün daha uzun süreli olması açısından da değerlidir.

Doğru Vites Geçişlerine Özen Göstermek

Vites geçişleri doğru ve kurallara uygun olmalıdır. Her zaman motordan gelen seslere dikkat etmek gerekir. Sert fren kullanmamak da yakıt tasarrufunda etkili bir yoldur.

Yakıt Tasarrufu En İyi Otomobil

Yakıt Tasarrufu En İyi Otomobil seçeneklerinden bir tanesini tercih etmek de tabiki en etkili yöntemlerdendir. Bunlardan bazılarını aşağıda listeliyoruz:

 • A1 Audi A1 1.6 TDi
 • Volkswagen Audi A3 1.6 TDI
 • Renault Clio 1.5 dCı
 • Citroen C3 1.4E
 • Peugeot 308 1.6 HDİ
 • Ford Fiesta 1.5 TDCI
 • Honda Civic Hatchback 1.6i-DTEC
 • Volkswagen Polo 1.4 TDİ
 • MINI Cooper D Manuel
 • Mercedes Benz A180 CDİ
 • Nissan Note 1.5 dCI
 • Volkswagen Golf 1.6 TDİ 90 HP
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ