Yeni Arabalar’da Rodaj Nedir?

  • 13 Eylül 2017
  • 303 kez görüntülendi.
Yeni Arabalar’da Rodaj Nedir?

Yeni nesil arabalarda sıkça adını duymaya başladığımız Araba’da Rodaj Nedir? Rodaj süresi kaç km’dir? Rodaj nasıl yapılır sorularının cevabını bugünkü yazımızda vermeye çalışacağız. Bir aracın ömrünü belirleyen en önemli faktörlerden bir tanesi arabanın bayiden alındığı andan itibaren kullanıcısının arabaya karşı verdiği tepkiler en önemli ana unsurdur. Bayiden alınan arabalarda müşteri temsilcilerinin sizi ilk uyardığı söylediği söylemlerden ilki rodaj süresi boyunca arabayı hor kullanmamanız. ilk 1500-2000 bin kilometre boyunca 2500 deviri geçmemiz yönünde size uyarılarda bulunacaklardır. Peki bu uyarıdaki asıl amaç nedir?

Rodaj Döneminde En Önemli Husus

Rodaj dönemi kaç bin km sonra biter diye sorduğunuzu tahmin edebiliyorum. Genellikle bayiler ilk 3 bin km diyorlar fakat aracımız 50 bin km’de dahi olsa yinede aracı sert kullanmaktan, yüksek devir çevirmekten olabildiğince uzak durmanızda fayda var. Yüksek devir çevirmek demek aracın içindeki aksamların daha çabuk aşınması demek olduğunu bir kere daha buradan vurgulamakta fayda var.

Rodaj dönemi boyunca aracınızı 2500 devirin üzerine ve 130 km saatin üzerine çıkarmamaya özen gösterelim. Yeni araçlarda motor parçaları sıfır ve hiç kullanılmamış olduğundan parçaların birbirine alışma süresince araca ne kadar nazik ve yumuşak davranır isek aracın sağlığı , sıhatti içinde o kadar iyi olacaktır.

En önemli kural ilk 1000 km gaza kesinlikle sonuna kadar basılmamalı ve bu tür davranışlardan kaçınılmalıdır. Bu nedenle arabayı çok dikkatli kullanmanız arabanın eveliyatı, baskı balata aşınmaları ve en önemlisi araba yağı sağlığı için son derece önemli ve kritiktir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. demet dedi ki:

    rodaj bir arabanın kısaca hayatıdır. rodajsız bir araba toros’dan farkı yoktur. aman diyeyim çok dikkat edin.

BİR YORUM YAZ