Yeni Audi Q5 Fiyat Listesi, Yakıt Tüketimi, Özellikleri

  • 21 Nisan 2018
  • 39 kez görüntülendi.
Yeni Audi Q5 Fiyat Listesi, Yakıt Tüketimi, Özellikleri

Yeni AUDİ Q5 İnceleme

Yeni Audi Q5’in tasarımı oldukça yenilikçi ve son model Audi Q5  ilk neslin tasarım ayrıntılarından ayrılmadan yeni bir yüz oluşturmuş. Araç, bu anlamda Audi Q7 modeli ile benzerlikler gösteriyor.

Ön tarafta, yapısı ince ve krom oranı artış gösteren ön panjur detayı dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ayrıca farların yapısı da komple değiştirilmiş, daha fazla ince ve LED’li bir yapıya sahip olan gündüz farları daha fazla şık görünmesini sağlamış. Tampon kısmı da daha iri ve heybetli bir yapıya sahip. Ön camın büyük olması sonucu aracın ön kısmı yere yakınlaşmış gibi bir görüntü oluşturuyor. Audi Q5 2018 modelin arka tarafında aynı ön tarafındaki gibi basık yapı yer alıyor. Fakat bu durum aracın sportif olmasına yardımcı olmuş.

Özellikle stopların çok da tasarımı değişmemiş ve arasındaki ütü izi oldukça güzel görüntü sağlamış. Bu sayede araç daha da sportif olarak karşımıza çıkıyor. Çizgi stoplardan başlayarak aracın yanlarına doğru devam ediyor. Daha sonra farları geçip krom ön panjurdan devam edip aracın etrafını sarıyor. Genel anlamda tampon tasarımı korunmuş olsa da egzoz çıkışlarının uzun ve ince yapısı tasarımın sportif görünmesinde önemli rol oynamış.

 

İç Mekân

Audi Q5’in yeni neslinin iç mekânı sanki yeniden yaratılmış gibidir. Q5 2018 iç mekânda oldukça fazla yenilikçi bir haça oluşturulmuş. Ortak parçaların yoğun olduğu kokpit kısmında, ergonomi yüksek, kalite de Premium sınıf ortalamalarını yakalamış diyebiliriz. Test aracı, üst donanım paketine sahip Q5’in dijital gösterge paneli ise Volkswagen Grubu’nun çoğu modelinde olduğu gibi kullanışlı bir şekildedir. Geniş bilgi ekranı ile navigasyon sistemi, diğer Audi modellerinde olduğu gibi yine MMI kumandaları vites konsolunda bulunuyor. A4 de olduğu gibi kabin içinde deri döşeme ve yumuşak plastik yüzeyler dikkat çekiyor. Düz ve geniş MMI kumandasına ulaşmanız basit ve bu donanımı gözünüzü yoldan ayırmadan kumanda edebilirsiniz. Havalandırma düğmelerinin görünümü basit ama yerleri oldukça ergonomiktir.

 

Yeni Audi Q5 Yakıt Tüketimi ve Fiyatları

Yeni Audi Q5 motor özellikleri şu şekilde;

Audi Q5 dizel ve benzinli motor alternatifleri ile alınabilir. Benzinli Q5 motoru 2,0 litrelik hacimden 252 HP güç üretiyor. Dizel motor ise, 2,0 litrelik hacimden 190 HP güç üretmektedir. Audi dizel Q5 modelinin motoru, 3800 d/d’de 190 HP güç, 1750 d/d’de 400 Nm tork üretmektedir. Audi Q5 0-100 km/s hızlanmasını 7,9 saniye gibi sürede tamamlarken maksimum 218 km/s hıza çıkabiliyor.

Fabrikanın verilerine göre 100 km’de ortalama olarak 5,2 litre dizel yakıta ihtiyaç duyuyor. Q5 motorun şanzımanla uyumunun fazla olması nedeni ile sürücü ilk hareket anından beri konforlu bir yolculuk yapıyor. Vites geçişlerinin yumuşak olması motorda alışılmış dizel sarsıntının olmaması konforlu olmasına sebep oluyor.

 

Güvenlik

Audi Q5 Euro NCAP çarpışma testine 2 nesli ile giriş yaptı. İlk testi 2009 yılında girdi ve çarpışma testinden 5 yıldız ile ayrıldı. 2017 senesinde girmiş olduğu testten de 5 yıldız almayı başaran Q5, yetişkin yolcu güvenliği disiplininde %93, çocuk yolcu güvenliğinden %86, yaya güvenliğinde %73 ve güvenlik yardımcılarından %58’lik başarı yakaladı.

Audi Q5 modeli, güvenlik elemanları anlamında uzun bir listeye sahiptir. Model, sürücü ve yolcu ön-yan-perde hava yastıkları, ABS ESP gibi birçok aktif ve pasif güvenlik elemanı sunmaktadır. Diğer Audi modellerinde olduğu gibi Q5’te de sürüş modlarını seçebilirsiniz.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ